آیا شما تجربه کار عملی در زمینه ی فناوری اطلاعات (آی تی) و فناوری ارتباطات دارید؟ آیا می خواهید در آلمان به عنوان یک کار کنید؟ با توجه به بند (2)س19 قانون اقامت آلمان  و ارتباط  آن با بند 6 قانون استخدام آلمان، این امکان وجود دارد که بر حسب مدرکی که دارید ودر صورت واجد شرایط بودن؛  بتوانید در آلمان مشغول کار شوید.

شرایط صدور ویزای کار متخصصین آی تی، با توجه به تجربه ی کاری آن ها، چیست؟

به شما شغلی در بخش ای تی در کشور آلمان پیشنهاد شده است.

شما میتوانید مدرک مدرک حداقل سه سال تجربه ی کاری در بخش ای تی در طی هفت سال اخیر را ارائه دهید.همچنین تجربه ی تخصصیتان، شما را واجد شرایط شغل دلخواهتان میکنند.

شما می توانید مدرک دانش نظری مربوطه برای شغل مورد نظرتان را  در قالب دوره های آموزشی و امتحانات ارائه دهید.

شغل بالقوه ی شما با حداقل درآمد ناخالص 680/46 یورو در سال، ارتقا میابد.(سال2020) مهارتهای زبان آلمانی شما با توجه به چهاچوب مرجع مشترک اروپای برای زبان ها، حداقل سطح بی 2 می باشد.

ویزای کار متخصصان فناوری اطلاعات (آی تی) چه مزایایی دارد؟

مادامی که قرارداد کاری شما معتبر باشد، شما میتوانید برای گسترش جواز اقامتتان اقدام کنید. شروط کلی با توجه  به بند 6 قانون اقامت آلمان ، برای جواز تعدیل قابل اجرا هستند.

ویزای کار برای متخصصان واجد شرایط

آیا در یک موسسه آموزش عالی شرکت کرده اید یا آموزش های حرفه ای مناسب  را در خارج از آلمان کسب کرده اید؟در این صورت میتوانید طبق بند 18 آ و 18ب قانون اقامت آلمان، جواز اقامت در آلمان را دریافت کنید که به شما امکال اشتغال به عنوان یک متخصص واجد شرایط را مدهد.

شرایط  صدور ویزای کار در آلمان چیست؟

مدارک تحصیلی شما باید در آلمان تصدیق شود ، یا قابل مقایسه با مدارک آموزش عالی آلمان باشد. اگر به دنبال اشتغال در یک حرفه معین، یعنی حرفه های درمانی هستید ، نیاز به جواز کار حرفه ای دارید. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند تصدیق مدارک، به بخش تصدیق مراجعه کنید.

آیا یک پیشنهاد شغلی جدّی از یک کارفرما در آلمان دریافت کرده اید؟ در این صورت تضمین مدارک ثبت شده ی شما از نکات مهمی است که به شما امکان کار کردن  در شغلی که در آن استخدام شده اید را میدهد.

آیا شما زیر 45 سال دارید و برای اولین بار برای اشتغال به آلمان آمده اید؟ در این صورت ، دستمزد ناخالص سالانه شما برای شغلی که قصد دارید در آن مشغول شوید باید حداقل 45،530 یورو باشد (در سال 2020) ، یا باید مدارک کافی برای بازنشستگی را ارائه دهید.

ویزای کار آلمان چه مزایایی دارد؟

ویزا یا جواز اقامت برای به به دست آوردن شغل مناسب حداکثر در چهار سال صادر می شود. اگر قرارداد کاری کوتاه مدت باشد، اجازه اقامت در مدت این قرارداد صادر می شود.

اگر حداقل 4 سال مجوز اقامت به منظور اهداف شغلی را دراختیار داشته باشید ، در برخی شرایط خاص می توانید جواز تعدیل بگیرید.

این در اصل مجوز اقامت دائم است.

توضیحات اضافه

مجوز اقامت

مجوز اقامت به افراد مقیم یک کشور امکان ورود و اقامت در آلمان را می دهد.

مجوز اقامت ممکن است به صورت ویزا ، اجازه اقامت ، کارت آبی اتحادیه اروپا ، اجازه تسویه حساب یا اجازه اقامت دائم ای سی اعطا شود.

چه کسانی به ویزا نیاز دارند؟

 آیا به ویزا کار در آلمان نیازمندم؟ شرایط لازم احذ  ویزا برای حضور در یک موسسه آموزش عالی یا آموزش در آلمان چیست؟ اینها فقط برخی از سؤالاتی است كه افرادی که به دنبال مهاجرت به آلمان برای اشتغال و برنامه ریزی شغل بعدی خود هستند؛ در نظر میگیرند. خلاصه اینکه ، ویزای مناسب برای شما و همچنین  صلاحیت حرفه ای شما توسط کشور مبدأ تعیین میشود.

اتباع اتحادیه اروپا و کشورهای عضو ای اف تی ای:

افراد دارای حق آزادی حرکت دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان دارند. چنین افرادی برای ورود و اشتغال در آلمان به ویزا یا جواز اقامت احتیاج ندارند. این امر همچنین در مورد اتباع کشورهای ای اف تی ای ، مانند ایسلند ، لیختن اشتاین ، نروژ یا سوئیس هم صدق می کند.

اتباع کشورهای ثالث (کشورهای غیر اتحادیه اروپا / کشورهای غیرای اف تی ای): اتباع استرالیا ، اسرائیل ، ژاپن ، کانادا ، جمهوری کره ، نیوزلند یا ایالات متحده آمریکا نیز می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند. آنها ملزم به درخواست مجوز اقامت قبل از اشتغال هستند.

شهروندان این کشورها می توانند مستقیماً با مقامات خارجی محلی خود تماس بگیرند و ممکن است این کار را نیز پس از ورود به آلمان انجام دهند. به افرادی که به دنبال اشتغال، اندکی پس از ورود به آلمان هستند ؛ توصیه می شود قبل از ورود به کشور  درخواست ویزای مربوطه را ارائه دهند. کلیه اتباع کشورهای ثالث قبل از ورود به آلمان باید درخواست ویزا را به نزدیکترین سفارت یا کنسولگری آلمان ارائه دهند.

روند ویزای ورود

آیا می خواهید برای ویزا اقدام کنید و مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ ما شما را در تمام مراحل همراهی خواهیم کرد:

مرحله 1: الزامات را بررسی کنید

شما باید در مورد شرایط مختلف ویزاهای مختلف مورد نیاز برای اقامت در آلمان اطلاعات کسب کنید. برای کسب اطلاعات در مورد شرایط مورد نیاز برای اقامت خود در آلمان ، به انواع ویزا مراجعه کنید.

مرحله 2: درخواست قرار ملاقات در سفارت آلمان یا کنسولگری

در صورتی که شرایط ویزا را فراهم کردید، باید تمام مدارک لازم را برای درخواست ویزا خود جمع آوری کنید. لیست اسناد لازم را می توان به طور کلی در وب سایت سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت تان بیابید. به همین ترتیب ، شما باید در یک قرار ملاقات رزرو کنید تا درخواست ویزا خود را تحویل دهید.

برای اینکه دریابید با کدام سفارت آلمان یا کنسولگری باید در رابطه با درخواست ویزا خود تماس بگیرید ، به نقشه جهان مراجعه کنید.

مرحله 3: در کشور محل اقامت خود درخواست ویزا دهید

درخواست ویزا خود را به سفارت محلی آلمان در کشور محل اقامت خود ارائه دهید. لطفاً اطمینان حاصل کنید که متقاضی دریافت ویزایی هستید که با هدف اقامت شما در آلمان مطابقت دارد. به عنوان مثال ، اگر اقامت شما در آلمان برای اهداف کاری است ، شما نیاز به اخذ ویزای کار دارید. این تنها راهی است که می توانید در رابطه با ویزای خود در آلمان ، جواز اقامت بگیرید.

برای درخواست ویزا ، باید فرم درخواست ویزا را انتخاب کنید که مطابق با هدف اقامت شما باشد.

هزینه ی ویزای ورود برای انواع ویزاهای صادر شده برای اقامت طولانی مدت در آلمان 75،00 یورو است.

به طور کلی ، می توانید مبلغ را به صورت  ارز محلی آلمان به سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود پرداخت کنید. لطفاً توجه داشته باشید که اگر درخواست ویزا شما ناموفق باشد ، این هزینه قابل بازپرداخت نیست.

مرحله 4: آمدن به آلمان

آیا ویزای شما صادر شده است؟ اکنون می توانید برنامه ریزی سفر خود به آلمان را آغاز کنید. از آنجا که شما قصد اقامت طولانی مدت در آلمان را دارید ، به شما توصیه می شود که تمام مدارک شخصی خود را با خود همراه داشته باشید ، مثلاً شناسنامه خود ، اسنادی راجع به تحصیلات بعد از دبیرستان یا مدارک تحصیلی ، گواهینامه رانندگی یا سند ازدواج خود.

لطفاً توجه داشته باشید: شما باید یک بیمه نامه درمانی داشته باشید که از روز اول ورود به آلمان معتبر باشد.این  بیمه نامه حداکثر تا زمانی که ویزای خود را دریافت میکنید از شما خواسته میشود.

مرحله 5: برای اجازه اقامت خود اقدام کنید

آیا با ویزای خود توانستید وارد آلمان شوید؟ خوش آمدید! ویزای شما عموماً تا 6 ماه اعتبار دارد. در این مدت شما نیاز است برای اخذ جواز اقامت اقدام کنید تا بتوانید مدت طولانی تری در آلمان بمانید. با اداره امور اتباع بیگانه محلی خود تماس بگیرید و در مورد اسناد مورد نیاز برای درخواست مجوز اقامت اطلاعات کسب کنید. سپس برای داشتن مجوز اقامت که مطابق با ویزای شما باشد باید یک قرار ملاقات ترتیب دهید.

ویزای جستجوی کار

اگر برای جستجوی شغل در خارج از کشور مشکل دارید، میتوانید طبق بند (2) (1) 20 قانون اقامت آلمان، برای دریافت مجوزاقامت که به متخصصان واجد شرایط امکان ورود به آلمان برای جست و جوی کار را میدهد اقدام کنید.

شرایط صدور ویزا برای افراد متقاضی کار چیست؟

می توانید مدرک آموزش حرفه ای یا دانشگاهی را ارائه دهید.

اگر به دنبال اشتغال در یک حرفه معین، یعنی حرفه های درمانی هستید ، نیاز به جواز کار حرفه ای دارید. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند تصدیق مدارک، به بخش تصدیق مراجعه کنید.

آیا آموزش حرفه ای را گذرانده اید؟ در این صورت ، باید مدرکی برای داشتن مهارت های زبان آلمانی مورد نیاز برای شغل مورد نظر خود ارائه دهید. مهارتهای زبان آلمانی شما با توجه به چهاچوب مرجع مشترک اروپای برای زبان ها(سی ای اقف آر)، حداقل سطح بی 2 می باشد.

شما می توانید ثابت کنید که می توانید هزینه های زندگی خود را به در حد کفاف برعهده بگیرید، زیرا در این مدت قادر به اشتغال مزدی نیستید. اثبات توانایی تأمین هزینه های زندگی را می توان در قالب یک حساب مسدود یا اعلامیه تعهد ارائه داد.

ویزای جستوجو کا چه مزایایی دارد؟

ویزا یا مجوز اقامت برای کارجویان می تواند برای مدت زمان حداکثر شش ماه صادر شود.

نکته مهم: لطفاً توجه داشته باشید که اجازه اقامت برای افراد متقاضی کار نمی تواند تمدید شود. پس از اتمام مجوز اقامت شما ، فقط می توانید برای همان ویزا دوباره درخواست کنید.  اگر شغلی پیدا کرده اید که مطابق با مدارک تحصیلی شما باشد ، می توانید بدون نیاز به این که از قبل به آلمان بیایید برای دریافت کارت آب ای یو و یا اجازه اقامت متخصصان واجد شرایط، مستقیماً در آلمان در اداره اتباع خارجی محلی خود درخواست کنید.

مدارک حرفه ای اتباع خارجی

برای کار در آلمان ، تصدیق  مدارک تحصیلی خارجی شما مفید است. در بعضی موارد حتی اجباری است. این در واقع، به حرفه شما بستگی دارد:

چه کسی به تصدیق نیاز دارد؟ در آلمان ، برخی حرفه ها “تنظیم شده” هستند. آلمانی ها و اتباع بیگانه فقط در صورت داشتن صلاحیت بسیار دقیق می توانند در این حرفه ها فعالیت کنند .این امر در مورد حرفه هایی مانند پزشکان و وکلا نیز صدق می کند. اگر می خواهید در یکی از این حرفه های تنظیم شده کار کنید ، باید تخصص خود را داشته باشید.

بیشتر حرفه ها تنظیم نشده اند. به عنوان مثال اگر می خواهید به عنوان مدیر مشاغل ، متخصص ای تی یا نانوا کار کنید ، نیازی به داشتن مدارک تحصیلی خود نخواهید داشت. با این وجود ، ممکن است هنوز تصدیق صلاحیت های شما منطقی باشد. تصدیق به شما کمک می کند تا شرکت ها مهارت های شما را درک کنند ، به طوری که می توانید در هنگام درخواست شغلی تاثیر خوبی از خود به جای بگذارید.

لطفاً توجه داشته باشید: اگر می خواهید از كشور غیر اتحادیه اروپا به آلمان مهاجرت كنید ، و اگر مدرک شما غیر آكادمیك است ، باید قبل از دریافت ویزا برای آلمان ، آن را به رسمیت بشناسید. با این وجود ، اگر می خواهید در آلمان کار کنید ، شناخت مدارک حرفه ای شما به تنهایی کافی نیست. برای به دست آوردن مجوز اقامت با جواز کار باید تعدادی از معیارهای اضافی را رعایت کنید.

هزینه های تصدیق صلاحیت های شما

تجربه نشان داده است که هزینه ها از 100 تا 600 یورو است. هزینه های اضافی معمولاً در طی مراحل تصویب ایجاد می شود ، به عنوان مثال برای اسناد ، ترجمه ها ، گواهینامه ها ، هزینه های سفر یا دوره های زبان. هزینه های دقیق به پرونده فردی بستگی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *