اگر شما یکی از مهارت های حرفه ای در آلمان را داشته باشید؛ دیگر نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی ندارید. مهارت های حرفه ای در آلمان برای شهروندان اتحادیه ی اروپا تایید شده است و دورنمای استخدام آن ها در حال حاضر خوب است. از اول جولای سال 2019، شهروندان دارای مهارت های حرفه ای از کشورهای خارج از اتحادیه ی اروپا در صورت رعایت ضوابط زیر می توانند در آلمان استخدام شوند.

 

مهارت های حرفه ای در آلمان1. در صورتی که در آلمان در حرفه ی مورد نظر شما، کمبود متخصص ماهر وجود داشته باشد. برای مشاهده ی شغل هایی با کمبود نیروی ماهر در اینجا کلیک کنید.

 

2. شما یک شغل رسمی پیدا کرده اید ( کارفرما قرارداد کار را برای امضا به شما فرستاده است). فهرستی از موقعیت های شغلی در اینجا قابل دسترسی است.

 

3. مهارت های حرفه ای خارجی شما به عنوان معادل آن مهارت آلمان تایید شده است. اطلاعات بیشتر در مورد تایید مدارک حرفه ای را در اینجا دنبال کنید. هنگامی که در کشور خود هستید باید برای درخواست تایید مهارت های حرفه ای اقدام کنید.

 

کمبود پرستار برای سالمندان در آلمانمهارت های حرفه ای در آلمان

به علت افزایش افراد کهنسال جامعه، نیاز به پرستار سالمند نیز در آلمان رو به افزایش است. پیش بینی می شود تا سال 2025 کمبود تعداد پرستاران به 152000 نفر برسد. کمبود این پرستاران هم اکنون در بیمارستان ها و آسایشگاه ها ی سالمندان قابل مشاهده است. نیاز ویژه ای برای مهارت های حرفه ای مربوط به مراقبت از سالمندان، سلامت و پرستاری وجود دارد. اکنون تعداد موقعیت های کاری خالی شغل پرستاری سالمند سه برابر تعداد پرستاران است. در حال حاضر در آلمان فرصت های استخدام مختلفی برای پرستاران وجود دارد. نیاز به پرستار تنها در بیمارستان ها، آسایشگاه های سالمندان، درمانگاه ها و مراکز بهداشت نیست بلکه در خدمات مراقبت خانگی و مطب پزشکان نیز مشاهده می شود. به غیر از پرستاری عمومی، فعالیت های پرستاری در آلمان شامل کارهایی از قبیل آماده کردن بیماران برای اعمال پزشکی و نظارت بر سلامت بیماران است. همچنین پرستاران در آلمان به دوره های آموزشی پیشرفته، مانند دوره های مهارتی خاص و مدیریت کسب و کار نیز دسترسی دارند.

 

تایید مدارک مهارت های حرفه ای در آلمان

هر کشور نظام آموزش حرفه ای خاص خود را دارد. به این دلیل، اغلب تفاوت هایی در طول دوره ی آموزشی و مهارت های حرفه ای کسب شده وجود دارد. در بسیاری از موارد مهارت های حرفه ای کسب شده در خارج از کشور به طور مستقیم قابل مطابقت با مهارت ها در آلمان ها نیستند. با این وجود بسیاری از شرکت های آلمانی برای معلومات حرفه ای و مهارت های زبان خارجی و شبکه های حرفه ای کارکنان ماهر خارجی ارزش قایل هستند. از آوریل 2012، از نظر قانونی افراد دارای مدرک حرفه ای خارجی می توانند برای تایید و مطابقت مدرک خارجی خود به مراجع قانونی مراجعه کنند. اطلاعات بیشتر درباره ی این فرایند را در این سایت دنبال کنید.

اطلاعات برای کارکنان به زبان آلمانی در این سایت موجود است.

 

نظام آموزشی در آلمان

آموزش مهارت های حرفه ای در آلمان شهرت فوق العاده ای دارد. نظام دوگانه ی آموزش و پرورش مهارت های حرفه ای کشور با آموزش در محل کار همراه با یک دوره ی تحصیلی موازی در هنرستان فنی و حرفه ای ترکیب می شود. شرکت های آلمانی معمولا علاوه بر استخدام فارغ التحصیلان، بسیاری از افراد با مدارک حرفه ای را نیز استخدام می کند. بیشتر افرادی که وارد این نظام دوگانه می شوند به تحصیلات خود ادامه می دهند تا بتوانند مدرک استاد صنعت گر یا  مهندس تکنسین را به دست بیاورند. استاد صنعت گر می تواند به عنوان مدیر گروه در شرکت ها استخدام شود یا کسب و کار حرفه ای خود را ایجاد کند. مهندس های تکنسین وظایف مختلفی در زمینه های توسعه ی محصول، مدیریت تولید و مدیریت بخش تولید را انجام می دهند یا به عنوان مدرس در دانشکده های فنی به فعالیت می پردازند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *