نام های مختلفی در سراسر جهان برای مدارک حرفه ای مشابه وجود دارد. مثلا آیا شما می دانید که “Dipl-Ing”  به چه معنا است؟  این یک مدرک دانشگاهی مرسوم برای مهندسان آلمانی است. بعید است که صلاحیت حرفه ای شما برای کارفرماهای آلمانی آشنا باشد. این بدان معنا است که کارفرما نام مهارت های شما در درخواست کار می خواند و همچنان نمی داند که شما چه مهارتی دارید و آیا شایستگی لازم برای کار را دارید؟ بنابراین باید به این نکته توجه کنید که آیا مهارت های شما شناخته شده اند؟ در اینجا از این مطلب آگاه شوید.

 

آیا مدارک حرفه ای من باید مورد تایید رسمی قرار بگیرند؟تایید رسمی مدارک حرفه ای در آلمان

شما باید مهارت هایتان را در آلمان مورد تایید رسمی قرار دهید. برای برخی از مشاغل، شرط کار، توانایی کار در آلمان است. این مطلب به حرفه ی شما بستگی دارد.

 

مدارک حرفه ای چه افرادی باید تایید شوند؟ در آلمان بعضی از مشاغل قانونمند هستند. افراد آلمانی و غیر آلمانی در صورتی می توانند به این حرفه ها اشتغال داشته باشند که دارای مهارت خاص و مشخصی باشند. این قانون در مورد پزشکان و حقوق دان ها اجرا می شود. همچنین این قانون در مورد کارشناسان بازاریابی غیر اتوماتیک (دستی) صدق می کند؛ در صورتی که آنها به عنوان پیمانکار مستقل کار کنند. اگر می خواهید در یکی از این حرفه های قانونمند مشغول به کار شوید مدارک حرفه ای شما در آلمان باید تایید رسمی شوند. در سایت “Reglementierte Berufe Datenbank” می توانید به فهرستی از مشاغل قانونمند در آلمان دست پیدا کنید.

تایید مهارت ها برای چه کسانی سودمند است؟ بیشتر مشاغل قانونمند نیستند. برای حرفه هایی مانند مدیر بازرگانی، کارشناسی فن آوری اطلاعات یا نانوایی نیازی به تایید مهارت هایتان ندارید. در هر صورت بهتر است مهارت های خود را تایید رسمی نمایید. تایید رسمی به کارفرماها کمک می کند تا مهارت ها و شایستگی های شما را درک کنند و این کار تاثیر مثبتی به هنگام استخدام شما دارد.

لطفا توجه نمایید، اگر می خواهید از یک کشور غیر اروپایی به آلمان بیایید و مهارت های شما غیر دانشگاهی است باید قبل از اقدام به استخدام در آلمان مهارت های خود را مورد تایید رسمی قرار دهید.

آیسلی از آمریکا

من به عنوان یک پرستار در دانشگاهی در آمریکا تحصیل کردم و مدرک کارشناسی پرستاری دریافت کردم. من نمی دانستم که بسیاری از مدارک دانشگاهی با مدارک تحصیلی در آلمان مطابقت دارند. به عنوان یک شهروند غیر اروپایی بدون مدرک آلمانی، تایید رسمی مدرکم یکی از پیش نیازهای کار در آلمان بود. به دست آوردن این اطلاعات قبل از رفتنم به آلمان مفید بود. به این ترتیب من توانستم مدارک لازم را تهیه کنم و مراحل تایید مدارکم را سریع تر به انجام برسانم. نصحیت من: قبل از آمدن به آلمان همه باید بدانند که آیا می توانند بدون تشریفات رسمی در آلمان کار کنند یا خیر.

البته تنها تایید رسمی مدارک حرفه ای برای استخدام در آلمان کافی نیست. برای دریافت اجازه ی اقامت و اجازه ی کار شما نیاز به توجه به چند معیار دیگر دارید. لطفا برای ارزیابی گزینه های زندگی و کار در آلمان به قسمت بررسی سریع مراجعه کنید.

تایید مدارک خارجی

برای چه افرادی تایید مدارک خارجی ضروری است؟ تایید مدارک خارجی چگونه انجام می شود؟ یک ویدیوی دو و نیم دقیقه ای از وبلاگ “تایید رسمی در آلمان” به این سوالات پاسخ می دهد.

مخارج تایید رسمی مهارت های شما

تجربه نشان داده است که هزینه ی تایید رسمی 200 تا 600 یورو است. هزینه های دیگری نیز در طول مراحل تایید مدرک مانند هزینه ی تهیه ی مدارک، ترجمه، صدور گواهی های محضری و رسمی، سفر و دوره های زبان به این هزینه اضافه می شوند.میزان هزینه ی لازم، به شرایط هر فرد بستگی دارد.

 

چگونه درخواست تایید مدرک بدهم؟

تایید رسمی مدارک حرفه ای در آلمان

گام اول:

افرادی که تایید مدرک حرفه ای انجام می دهند را بیابید. باید بدانید به چه مقام رسمی یا موسسه ی برای این کار مراجعه کنید. این موضوع در درجه ی اول بستگی به کاری دارد که شما می خواهید انجام دهید. مثلا در مورد بعضی از مشاغل، اتاق های صنعت و بازرگانی یا شرکت های تجاری تایید مدارک حرفه ای را انجام می دهند. سریع ترین راه برای این که بفهمید باید با کجا تماس بگیرید؛ استفاده از بخش ” جستجوگر تایید رسمی”  ( “Recognition Finder”) در سایت anerkennung-in-deutschland.de ا (به زبان آلمانی یا انگلیسی) ست. در آنجا می توانید اطلاعات بیشتری درباره ی مراحل تایید رسمی مهارت های حرفه ای به دست بیاورید و توصیه های درباره ی موضوعات دیگر را مطالعه کنید.

گام دوم:

مشاوره. با مرکز مشاور محلی خود صحبت کنید. این مرکز، فرم هایی که لازم است، پر کنید را در اختیار شما قرار می دهند و به شما کمک می کنند، بدانید کدام مرجع حرفه ای در آلمان مناسب شما است. همچنین به شما می گویند که کدام یک از مدارک حرفه ای شما نیاز به تایید رسمی دارد.

گام سوم:

مدارک حرفه ای درخواست خود را آماده کنید. از مرکز مشاوره ی محلی خود بپرسید کدام مدارک را باید از قبل، ترجمه کنید. فرم های درخواست را پر کنید و همه چیز را به مرکز مشاوره ی محلی بفرستید. مرکز مشاوره ی محلی، مدارک حرفه ای خارجی شما را با مدرک حرفه ای آلمانی مقایسه می کند. همچنین بررسی می کند که آیا مدارک شما تفاوت زیادی با مدارک حرفه ای آلمان دارد یا خیر. به خصوص تجربه ی حرفه ای که شما به دست آورده اید نیز مورد توجه قرار می گیرد.

گام چهارم:

اطلاع رسانی. به محض تحلیل درخواست شما از طرف مرکز مشاوره محلی به شما اطلاع رسانی می شود. در این پیام نوشتاری به شما اطلاع داده می شودکه آیا مدارک خارجی شما، معادل مشابه آن در آلمان است یا خیر؟ اگر مدرک شما معادل مشابه آن نباشد و درخواست برای حرفه ای قانونمند فرستاده شده باشد به شما اطلاع داده می شود که برای جبران اختلاف مدارک شما و مدارک آلمان چه کارهایی باید انجام داد. اگر کار مورد نظر از مشاغل قانونمند نباشد پیام به شما می گوید که شما دارای مهارت هستید و اختلافات مدارک حرفه ای شما با مدارک آلمانی ذکر می شود و به شما در توصیف مهارتتان برای کارفرماهای احتمالی کمک می کند.

 

تایید رسمی در سایت آلمانتایید رسمی مدارک حرفه ای در آلمان

” تایید رسمی در آلمان” نام یک سایت دولتی است که اطلاعات جامعی درباره ی تایید رسمی مدارک در آلمان به شما می دهد. این سایت برای کارشناسان دارای مهارت های حرفه ای خارجی طراحی شده است که می خواهند بدانند آیا نیاز به تایید رسمی مهارت های خود به منظور کار در آلمان دارند یا خیر.

کارشناسانی که می خواهند مدارک خود را به تایید رسمی برسانند می توانند به این سایت برای دریافت اطلاعات جامع در مورد فرآیند تایید مهارت ها، مدارک مورد نیاز، چهارچوب قانونی  به همراه راهنمایی و مشاوره مراجعه کنند.  این سایت اکنون به زبان های آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی، رومانیایی، اسپانیایی، لهستانی و ترکی در دسترس قرار دارد.

این سایت به شما امکان استفاده از ابزار مفیدی به نام ” جستجوگر تایید رسمی” ( “Recognition Finder”) را می دهد. تنها با چند کلیک، افراد دارای مدارک خارجی با استفاده از جستجوگر تایید رسمی می توانند به ارزشیابی درستی از اعتبار حرفه ی خود دست پیدا کنند. به همین دلیل کاربران به ورود نام حرفه و سپس استفاده از پرونده ی حرفه ای برای پیدا کردن بهترین معادل مهارت خارجی خود نیاز دارند. برای شناسایی مسئول ارزیابی اعتبار، سیستم از شما می خواهد تا محل کار و زندگی دلخواه در آلمان را وارد کنید. بعد از چند کلیک سیستم اطلاعات تماس مسئول ارزیابی را به شما می دهد تا شما بدانید که با مراجعه به کجا می توانید مهارت خود را مورد ارزیابی قرار دهید. به علاوه سیستم به شما اطلاعاتی درباره ی درخواست تایید رسمی  ارائه می دهد. برای مثال این که متقاضی به چه مدارکی برای ثبت نیاز دارد.

برای دسترسی به سایت تایید رسمی در آلمان، لطفا اینجا را کلیک کنید.

در اینجا مقدمه ی مختصری درباره ی جستجوگر تایید رسمی را بخوانید.

برای دسترسی به جستجوگر تایید رسمی لطفا کلیک کنید.

 

تایید و مطابقت مدارک تحصیلی

تایید رسمی مدارک حرفه ای در آلمان

به طور کلی برای انجام یک شغل غیر قانونمند ( مانند کارشناسی کامپیوتر، ریاضی، اقتصاد) لازم نیست که مدرک دانشگاهی شما مورد تایید قرار بگیرد. اگر شما شهروند یک کشور غیراروپایی هستید و به ویزا نیاز دارید (برای مثال کارت آبی اتحادیه ی اروپا برای آلمان) بنابراین برای اثبات اعتبار مدرک دانشگاهی خود، باید آن را به تایید رسمی برسانید یا با مدرک آلمانی مطابقت دهید.

برای تایید مدرک سه گزینه دارید:

نتایج مثبت در بانک اطلاعاتی آنابین

این بانک اطلاعاتی، اطلاعات دانشگاه ها و مدارک خارجی را جمع آوری می کند و شامل مدارک رتبه بندی شده توسط اداره ی مرکزی تحصیلات خارجی (ZAB) است. متاسفانه این بانک اطلاعاتی فقط در آلمان قابل دسترسی است. شما باید دانشگاه خود و عنوان دقیق مدرک خود را در آنابین پیدا کنید.

گام اول: می توانید دانشگاه را در اینجا جستجو کنید. اگر دانشگاه با “H+” مشخص شده باشد یعنی دانشگاه تایید شده است.

گام دوم: مدرک تحصیلی را می توانید در اینجا پیدا کنید. اگر در فهرست “gleichwertig” یا “entspricht”  ( معادل یا مشابه به زبان آلمانی) قرار گرفته باشد؛ مدرک شما معادل مدرک آلمانی است.

لطفا توجه نمایید:

نام دانشگاه و نام مدرک، هر کدام باید به صورت جداگانه جستجو شوند؛ زیرا ممکن است مدرک تحصیلی بدون اشاره به نام دانشگاه در فهرست قرار گرفته باشد.

برای به دست آوردن نتیجه ی دقیق جستجو، لطفا در پنجره ی جزییات، روی آیکون بنفش با نشانه ی سفید رنگ  “+”کلیک کنید.

نتایج مثبت برای دانشگاه و مدرک را چاپ کنید تا بعدا بتوانید از آن برای اثبات معادل بودن مدرک خود استفاده کنید.

لطفا دقت داشته باشید که بسیاری از مدارک هنوز در این بانک اطلاعاتی ثبت نشده اند. اگر نام مدرک در آنابین موجود نباشد؛ یا نتیجه ی به دست آمده ی جستجوی آن کافی نباشد؛ لازم است که شما برای درخواست تاییدیه ی مقایسه ی مدرک اقدام کنید.

 

تاییدیه مقایسه ی مدرک

در صورتی که دانشگاه شما با  “H+” در آنابین مشخص نشده باشد؛ تنها می توانید برای درخواست ارزیابی مدرک خارجی خو د به اداره ی مرکزی تحصیلات خارجی (ZAB) در شهر بن مراجعه کنید. به این ارزیابی، تاییدیه ی مقایسه گفته می شود و یک مدرک رسمی است که نشان می دهد مهارت شما معتبر است. این تاییدیه می تواند در هنگام بررسی درخواست کار و ویزا استفاده شود.

اطلاعات مربوط به مرحله ی ارزیابی شامل مدارک و هزینه ها را در اینجا دنبال کنید.

لطفا توجه فرماید که فرآیند انجام این کار تا سه ماه به طول می انجامد. اگر این ارزیابی جهت دریافت کارت آبی اتحادیه ی اروپا انجام شود، فرآیند انجام آن تا دو هفته به طول می انجامد. در این صورت کپی قرارداد کار خود را ضمیمه کنید.

برای ارزیابی چند مدرک، لطفا برای هر مدرک فرم درخواست جداگانه پر کنید. برای دریافت هر تاییدیه باید هزینه ی جداگانه بپردازید.

برای سوالات بیشتر درباره ی مرحله ی ارزیابی به اداره ی مرکزی تحصیلات خارجی (ZAB) ایمیل ارسال نمایید:  zabservice@kmk.org

 

دارا بودن مدرک مهندسی

آیا می خواهید با مدرک مهندسی در آلمان کار کنید؟ یا مدرک مهندسی دارید؟ در این صورت باید مدرک شما حتما مورد تایید واقع شود. در صورتی می توانید تایید کامل بگیرید که مدرک شما به عنوان معادل مدرک آلمانی تایید شود.

اداره ی مسئول تایید مدرک شما بستگی به محل اقامت و محل کار شما در آلمان دارد. دفتر مورد نظر را می توانید در اینجا پیدا کنید. شما فقط باید عنوان شغل خود یعنی مهندس و ناحیه ی محل کار خود را وارد سایت کنید.

اطلاعات عمومی درباره ی تایید رسمی مدرک را می توانید در اینجا پیدا کنید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *