آلمان دارای سیستم تامین اجتماعی پیشرفته ای است. هنگامی که به عنوان یک کارمند به پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی می پردازید؛ اطمینان دارید که شما را از بزرگترین خطرات مانند بیماری، صدمات شغلی و بی کاری حمایت می کند و هنگامی که پیر می شوید به شما یاری می رساند. در اینجا به شرح انواع بیمه تامین اجتماعی از نظر قانونی می پردازیم. همچنین به این مطلب اشاره می کنیم که اگر شما به کشور خود بازگردید چه شرایطی برای شما پیش می آید.

 

بودجه ی بیمه تامین اجتماعی چه مواردی را در بر می گیرد؟بیمه تامین اجتماعی در آلمان

اگر در آلمان کار می کنید و بیمه تامین اجتماعی شامل شما می شود؛ در واقع عضو یکی از پنج سازمان تامین اجتماعی زیر هستید:

 

صندوق قانونی بیمه درمانی

هزینه ی مراجعه به پزشک، دارو و درمان شما را می پردازد.

 

صندوق قانونی بیمه ی مراقبت درازمدت

با ارائه ی پیشنهادات خود به شما کمک می کند که اگر بیمار شدید بی نیاز از کمک دیگران باشید. چنین بیمه ای معمولا در مورد افراد پیر کاربرد دارد.

 

صندوق قانونی بیمه ی بازنشستگی

به کارکنان بازنشسته حقوق بازنشستگی می پردازد. به طور کلی میزان حقوق بازنشستگی که شما دریافت می کنید در درجه ی اول به حقوق شما و تعداد سال هایی دارد که شما در آلمان کار کرده اید؛ بستگی دارد.

 

بیمه ی حوادث

درمان پزشکی و مراقبت های بعد از بروز حادثه هنگام کار و همچنین بیماری های ناشی از کار را پوشش می دهد.

 

صندوق قانونی بیمه ی بی کاری

به افرادی که دارای شغل نیستند تا مدت زمانی حقوق پرداخت می کند. طبق قانون اگر شخصی دو سال در جستجوی شغل جدید باشد؛ یک سال از آن شامل بیمه می شود. همچنین آژانس استخدام مرکزی (BA) کارجویان را با ارائه ی مشاوره حمایت می کند و به عنوان واسطه ای برای معرفی شغل عمل می کند.

 

هزینه های تامین اجتماعی چه قدر است؟بیمه تامین اجتماعی در آلمان

درصد ثابتی از درآمد شما صرف عضویت در صندوق های تامین اجتماعی می شود. کارفرمای شما نیز نسبت ثابتی را می پردازد. البته به عنوان مثال عضویت بیمه ی درمانی اکنون  14.6درصد از دستمزد کار شما است.  7.3 درصد را شما می پردازید و 7.3 درصد را کارفرما. شما لازم نیست برای پرداخت اقدام کنید. کارفرما هزینه هر پنج نوع خدمات بیمه تامین اجتماعی را مستقیما به صندوق بیمه می پردازد.

 

 

یک مورد خاص: بیمه ی درمانیبیمه تامین اجتماعی در آلمان

به عنوان یک کارمند، شما خود به خود به عضویت صندوق های بیمه ی بازنشستگی، مراقبت دراز مدت و حوادث و بی کاری در می آیید. تعداد ارائه دهندگان انواع بیمه چندان زیاد نیست. بیمه ی درمانی یکی از موارد خاص است. شرکت های بیمه ی فراوانی وجود دارند و شما می توانید به عنوان فردی که هزینه ی بیمه را می پردازد؛ صندوق بیمه ی درمانی را انتخاب کنید که تصور می کنید بهترین خدمات را ارائه می دهد. نرخ عمومی تمام این شرکت ها یکسان است. با این وجود بعضی از این شرکت ها درخواست پرداخت وجوه بیشتری می نمایند که همه ی این هزینه ها را باید خود کارمند بپردازد. میزان متوسط پرداخت اضافه در سال 2017 یک و یک دهم درصد است. هنگام انتخاب صندوق بیمه ی درمانی، به کارفرمای خود اطلاع دهید. بعد از آن کارفرما نام شما را در آن شرکت بیمه ثبت می کند.

بیمه ی درمانی شامل یک مورد خاص دیگر نیز می شود: اگر میزان درآمد شما از مقداری بیشتر شود شما ملزم به عضویت در یک صندوق بیمه قانونی نیستید. الزاما باید بیمه شوید اما می توانید به یک صندوق بیمه ی درمانی خصوصی محلق شوید. این شرایط در سال 2017 در صورتی پیش می آید که میزان درآمد شما از 57600 یورو بالاتر  باشد. به این علت که برگشت از عضویت در صندوق بیمه ی درمانی خصوصی و عضویت دوباره در صندوق قانونی زیاد آسان نیست؛ قبل از انجام این کار به دقت فکر کنید.

 

بیمه تامین اجتماعی در آلمانکارت بیمه تامین اجتماعی

به عنوان یک کارمند، شما یک کارت بیمه تامین اجتماعی که شماره ی عضویت تامین اجتماعی شما بر روی آن مشخص شده است را دریافت می کنید. این شماره را به کارفرما بدهید. از کارت بیمه تامین اجتماعی با دقت نگهداری کنید زیرا اغلب به شماره ی آن نیاز دارید. اگر کارت بیمه تامین اجتماعی را گم کردید می توانید به صندوق دستمزد دولتی آلمان برای صدور کارت مجدد مراجعه کنید.

 

حقوق بازنشستگی را با خود به وطن ببرید

بیمه تامین اجتماعی در آلمان

آیا مدتی در آلمان شاغل بوده اید و می خواهید به وطن بازگردید؟ دو گزینه برای استفاده از حقوق بازنشستگی آلمان در وطن خود دارید:

اگر کشور شما در بخشی از اتحادیه ی اروپا یا منطقه ی اقتصادی اروپا (EEA) یا سوییس واقع شده است؛ شما حق بیمه تامین اجتماعی که در مدت زمان کار در آلمان کسب کرده اید؛ مانند عضویت در صندوق بیمه ی بازنشستگی از دست نخواهید داد. زمانی که به سن بازنشستگی برسید، می توانید از کشور عضو اتحادیه ی اروپا یا (EEA) که در آن کار می کنید بر اساس مقررات خاص کشور، حقوق بازنشستگی دریافت کنید. در حقیقت، مثلا اگر در دو کشور کار کرده باشید، از دو کشور حقوق بازنشستگی دریافت می کنید.

در صورتی که شما در یکی از کشورها زندگی کنید که آلمان با آنها قرارداد تامین اجتماعی امضا کرده است؛ چنین قانونی در مورد آن ها نیز اجرا می شود. این کشورها شامل استرالیا، بوسنی و هرزگوین، کانادا، شیلی، اسرائیل، ژاپن، ماسدونیا (مقدونیه)، مونتنگرو، مراکش، صربستان، کره ی جنوبی، ترکیه، تونس و آمریکا هستند. در این صورت شما می توانید درخواستی را به استناد مدتی که در آلمان بیمه شده اید به صندوق بازنشستگی در وطنتان ارسال نمایید. سپس صندوق بازنشستگی در وطن شما این درخواست را به صندوق بازنشستگی دولت آلمان می فرستد.

حتی اگر در کشور دیگری زندگی می کنید نیز عضویت خود را که با پرداخت هزینه کسب کرده اید؛ از دست نخواهید داد. بعد از گذشتن زمان انتظار و تامین سایر شرایط، شما شامل حقوق بازنشستگی می شوید. در این صورت شما باید درخواستی به سفارت یا کنسولگری آلمان ارسال کنید که در آن اطلاعات مستقیما تایید می شوند. درخواست شما از آنجا به آلمان ارسال می شود. لطفا توجه نمایید که برای دریافت حقوق بازنشستگی از آلمان باید به مقررات بازنشستگی شامل سن توجه شود و سن بازنشستگی در آلمان ممکن است با کشور شما متفاوت باشد. اطلاعات بیشتر را از صندوق بازنشستگی دولتی آلمان دریافت کنید.

در بعضی موارد، بعد از بازگشت به وطن می توانید فرم درخواست بازپرداخت هزینه هایی که به بیمه پرداخته اید را به صندوق بازنشستگی دولتی آلمان بفرستید. برای این کار حداقل باید 12 ماه تقویمی از زمانی که صندوق بازنشستگی دولتی آلمان را ترک کرده اید؛ گذشته باشد و این زمان از هنگامی آغاز می شود که شما دیگر برای کارفرمای آلمانی کار نمی کنید. در هر صورت توجه داشته باشید؛ صندوق بازنشستگی آلمان تنها نیمی از هزینه ای که شما برای آن پرداخت کرده اید را به شما برمی گرداند ( یعنی بدون در نظر گرفتن سهم کارفرما). بر اساس بازپرداخت هزینه ها، تمام رابطه ی بیمه ای به پایان می رسد؛ به این معنا که دیگر نمی توانید از این خدمت استفاده نخواهید کرد. به غیر از این، بازپرداخت در صورتی امکان پذیر است که شما دیگر واجد شرایط بیمه ی اختیاری نباشید. اطلاعات بیشتر در صندوق بازنشستگی دولتی آلمان قابل دسترسی است.

 

منبع

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *