کار در المان – گام اول : جستجوی شغل

بازار کار در المان موقعیت های شغلی ارزشمندی را به متخصصان شایسته و واجد شرایط پیشنهاد می کند. در اینجا به شما نشان می دهیم که چگونه شغل جدید خود را به دست بیاورید.

ویزای جستجوی کار در المان

شما می توانید امکان جستجوی کار در المان را داشته باشید. در اینجا برای شما شرح می دهیم که به چه نوع ویزایی نیاز دارید و از کجا باید برای درخواست ویزا اقدام کنید.
پنج مرحله برای کار در المان

بررسی فرصت های شغلی

شما می توانید فرصت های شغلی را در قسمت استخدام ( تبادل شغلی) این سایت جستجو کنید. به عنوان مثال بخش استخدام آژانس کاریابی مرکزی (BA) و شبکه ی خدمات کاریابی اروپا (EURES) لیستی از فرصت های شغلی بیشتر کار در المان را در اختیار شما قرار خواهند داد. البته می توانید از طریق مراجعه به روزنامه های روزانه یا هفتگی، آگهی های استخدام مناسبی پیدا کنید یا خودتان اقدام به فرستادن درخواست کار برای شرکت مورد نظرتان نمایید.در این قسمت اطلاعات بیشتری درباره ی جستجوی فرصت های شغلی به دست می آورید.

تقاضا برای شغل

آیا به تازگی فرصت شغلی جالبی پیدا کرده اید؟ در این صورت باید تقاضانامه ی کتبی خود را ثبت کنید. ما می توانیم به شما نشان دهیم که چگونه می توانید تاثیر خوبی بر کارفرما بگذارید و در به دست آوردن شغل موفق باشید.

نمایش مهارت ها

مهارت های خود را با پرسیدن این سوالات از خود بشناسید: چه مهارت حرفه ای دارید؟ آیا برای شغلی که پیدا کرده اید، نیاز به کسب مهارت های جدید دارید؟ آیا لازم است که گواهی نامه ی مهارت خود را به کارفرما ارائه نمایید؟ وقتی که چنین شناختی از مهارت های خود به دست می آورید به طور قطع می توانید امتیاز خود را در مرحله ی ثبت تقاضانامه ی استخدام بالا ببرید.

مصاحبه ی شغلی

اگر تقاضانامه ی شما بتواند نظر کارفرما را جلب کند؛ از طرف آن شرکت از شما برای مصاحبه دعوت می شود. تبریک می گوییم! شما موفق به گذراندن اولین مرحله از اقدام برای جستجوی کار در المان شده اید. ما می توانیم شما را با ارائه ی نکاتی سودمندی در آماده شدن برای مصاحبه یاری کنیم.
امضای قرارداد
شما کار را می خواهید. شرکت شما را می خواهد. تنها کاری که باقی مانده امضای قرارداد است. به خواندن ادامه ی متن با دقت ادامه دهید تا از ضوابط و شرایط کار جدید خود آگاهی پیدا کنید.

 

کار در المان – گام دوم : درخواست ویزا

آیا شما شهروند یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نوروژ و سوییس هستید؟ در این صورت نقل مکان به آلمان ساده است. شما به ویزا نیاز ندارید! سایر ملیت ها باید برای سفر به آلمان به درخواست ویزا اقدام کنند. در قسمت ویزا به شما نشان می دهیم که چگونه این کار را انجام بدهید.

پنج مرحله برای کار در المان

کار در المان – گام سوم کار : نقل مکان

جستجو برای محل زندگی و نقل مکان

به آلمان خوش آمدید. چیزی که اکنون شما و خانواده تان به آن نیاز دارید تا به راحتی اوقات خود را بگذرانید؛ یک محل زندگی مناسب است. ما تمام چیزهایی که شما برای پیدان کردن یک خانه و نقل مکان به آن نیاز دارید را شرح می دهیم.

اولین محل اقامت شما

چند هفته ی اول زندگی در آلمان را بهتر است در هتل، خوابگاه های جوانان یا محل اجاره ای موقت بگذرانید یا در یک آپارتمان مشترک ( به همراه یک مستاجر دیگر) اقامت کنید. به این ترتیب وقت و فراغت لازم برای خرید وسایل لازم برای خانه ی مناسب و تمرکز بیشتر بر (جستجوی) املاک مسکونی خواهید داشت.

جستجو برای مسکن

شما می توانید از طریق سایت های املاک یا آگهی های کوچک روزنامه ی محلی، محل زندگی خود را پیدا کنید. احتمالا همکار جدید شما می تواند شما را برای پیدا کردن مکانی برای زندگی راهنمایی کند. سعی کنید قیمت اجاره برای هر متر مربع از جایی که می خواهید در آن زندگی کنید را به دست بیاورید. برای این کار از مسئولان شهرداری بخواهید تا فهرستی شامل اطلاعات مربوط به نرخ اجاره را در اختیارتان بگذارند. در اینجا چند راه ساده برای پیدا کردن بهترین نرخ ها را شرح می دهیم.

امضای قرارداد اجاره نامه

قبل از نقل مکان به خانه ی اجاره ای خود، به امضای قرارداد اجاره نامه نیاز دارید. در اجاره نامه، علاوه بر موارد دیگر میزان اجاره ی ماهانه مشخص شده است. قبل از امضا به هزینه های جانبی مانند شارژ ماهانه ی اضافه شده به نرخ اصلی اجاره توجه نمایید.

نقل مکان موفقیت آمیز

اکنون شما آماده ی نقل مکان هستید. فراموش نکنید که با مسئول تاسیسات و خدمات تماس بگیرید تا اطمینان پیدا کنید که در هنگام ورود از لحاظ امکاناتی مانند خط تلفن، اتصال به اینترنت، برق، آب و تلویزیون مشکلی نداشته باشید.

 

کار در المان – گام چهارم : زندگی در آلمان

اکنون شما همه ی کارها را انجام داده اید: مکانی برای زندگی پیدا کرده اید؛ با کارهای روزمره ی شغلتان آشنا شده اید و بیشتر همکارانتان شما را به اسم می شناسند و در مورد کشور شما آگاهی اندکی پیدا کرده اند. اکنون شما برای زندگی در آلمان آماده هستید. ما با ارائه ی چند نکته به شما کمک می کنیم.

دوست یابی

اگر چند دوست و آشنا داشته باشید سریع تر به زندگی در محیط جدید خو می گیرید. شما می توانید در باشگاه های ورزشی یا مسابقات ورزشی دوست پیدا کنید. در اینترنت موقعیت های زیادی برای پیدا کردن دوستانی با علایق مشترک دارید. راه دیگر شرکت در دوره های آموزش زبان آلمانی و آشنایی با فرهنگ آلمان است. در آنجا شما می توانید با افرادی آشنا شوید که به تازگی وارد آلمان شده اند. در هر صورت این دوره ها سبب بهبود دانش زبان آلمانی شما می شود و به شناخت کشور جدید کمک می کند.

گردش در آلمان

چرا برای گردش در آلمان به چند سفر کوتاه نروید؟ سفری به کوهستان آلپ باواریا یا ساحل دریای شمالی و بالتیک داشته باشید. برای خرید به برلین بروید. یا سفری به بندر هامبورگ داشته باشید. اگر می خواهید با ماشین به سفر بروید از اعتبار گواهی نامه ی رانندگی خود در آلمان اطمینان پیدا کنید. اگر ترجیح می دهید که با قطار سفر کنید؛ از پیشنهادهای ویژه غافل نشوید.

باز کردن حساب بانکی

بهتر است به محض ورود به آلمان برای خود یک حساب جاری بانک باز کنید. تنها چیزی که لازم دارید گذرنامه و گواهی اقامت است که شامل نشانی محل زندگی و در بعضی موارد گواهی اشتغال به کار و دربافت حقوق از کارفرمای شما است. برای فرستادن پول به کشور خود می توانید از امکانات انتقال پول سریع (سوئیفت) استفاده کنید یا از شرکت های انتقال پول کمک بگیرید یا از پست سفارشی استفاده کنید.

سلامتی

امیدواریم که هرگز بیمار نشوید اما ممکن است شما یا هر کدام از اعضای خانواده تان گاهی اوقات بیمار شوید. اما به کمک بیمه ی سلامت قانونی، شما شامل بیمه می شوید. شما می توانید شماره تلفن یک پزشک را از راهنمای تلفن، صفحه های اینترنت محلی که در آن زندگی می کنید؛ یا نقشه های تعاملی آنلاین به دست بیاورید یا از یک همکار کمک بگیرید. در صورت بروز فوریت های پزشکی با شماره 112 تماس بگیرید. بعد از گذشت زمان کوتاهی پزشک اورژانس به محل می رسد.

مشاوره

بعضی چیزاها ممکن است در ابتدای ورود به آلمان برای شما عجیب یا غیر معمول باشد. بهتر از راهنمایی یا کمک یک مشاور شخصی یا حرفه ای برای رو به رو شدن با مشکلات روزانه استفاده کنید. کارکنان بخش خدمات مشاوره ی مهاجرت به تعیین جلسات مشاوره برای مهاجران بزرگسال اقدام می کنند تا شما بتوانید موقعیت های خاص را بهتر درک کنید. اگر بخواهید آنها می توانند با پیشنهاد جلسات مشاوره بیشتر به رفع مشکلات شما اقدام کنند. نزدیک ترین محل ارائه ی خدمات مشاوره ی مهاجرت را در اینجا پیدا کنید.

 

کار در المان – گام پنجم : خانواده

زندگی با خانواده در آلمان

اگر خانواده دارید؛ امکان آوردن آن ها به همراه خود به آلمان را دارید. این کار برای کارکنان خارجی با صلاحیت کاملا ساده است. برای این کار اعضای خانواده ی شما به ویزا نیاز دارند. سپس شما باید فرزندانتان را در مهدکودک یا مدرسه ثبت نام کنید. در اینجا برای شما شرح می دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.

یک ویزا برای خانواده شما

به عنوان یک شهروند اتحادیه ی اروپا شما نیازی به کسب اجازه اقامت برای نقل مکان به آلمان ندارید. اگر شما از کشور دیگری به آلمان می آیید، چند قانون برای صدور ویزا برای خانواده ی شما وجود دارد. کمی از وقت خود را به خواندن این شرایط اختصاص دهید. متوجه خواهید شد که این قوانین مانعی برای حضور شما در آلمان به عنوان یک نیروی کار خارجی نخواهد بود.

موقعیت هایی برای خانواده ها

به احتمال زیاد همسر شما نیز علاقه مند به کار در المان است. در اینجا می توانید از شرایط لازم برای انجام این کار آگاهی پیدا کنید.

نگهداری از فرزندان شما

فرزندان خود را در کودکستان ثبت نام کنید. برای این کار اجباری ندارید. اما حضور بچه های کوچک در مهدکودک موقعیت مناسبی برای دوست یابی و یادگیری زبان آلمانی است. کودکستان های بین المللی زیادی در آلمان وجود دارند. در اینجا برای شما توضیح می دهیم که چگونه یک مهدکودک خوب پیدا کنید.

پیدا کردن مدرسه ی مناسب

آیا فرزند شما بالای شش سال است؟ در این صورت باید به دنبال یک مدرسه ی خوب باشید. زیرا در آلمان، رفتن به مدرسه برای کودکان اجباری است. برای نمونه، یکی از نشانه های مدرسه ی خوب داشتن برنامه های فوق برنامه مانند موسیقی و گروهای نمایشی یا ورزشی است. علاوه بر این، بیشتر مدارس در آلمان، دولتی و بدون شهریه هستند. حتی ممکن است مدارسی وجود داشته باشند که در راستای مدارس کشور خودتان حرکت کنند.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *