پناهندگی در آلمان

درگفتگو با یکی از وکلای اداره بمف آلمان که کیس های پناهندگی را بررسی می کنند ، سوالات زیر مطرح شد.
 
سوال اول ) پناهجویان به چه شکل وارد آلمان می شوند؟ پروسه ی اخذ ویزای آلمان بسیار دشوار است و شخص باید دعوتنامه معتبر داشته باشد ، پس چگونه افراد با ویزای آلمان وارد آلمان شده درخواست پناهندگی می دهند؟پناهندگی در آلمان
 
جواب ) بیشتر پناهجویان یا به صورت غیر قانونی وارد آلمان شده و یا به صورت ویزای نمایشگاهی که نیاز به دعوتنامه ندارد وارد آلمان می شوند.
 
 
سوال دوم ) پس از ارائه درخواست پناهندگی ، چه می شود؟
 

پناهندگان پس از ارائه درخواست پناهندگی در آلمان ، چندين ماه تا چندین سال در شرايط حقوقى نامشخص و بلاتكليفى بسر ميبرند. سپس یا با تقاضاى پناهندگى شان موافقت شود و یا رد می شود. اين دوره انتظار در وضعیت نامعلوم و نا مشخص، مهمترین نگرانی پناهندگان در پروسه انتظار پناهندگی در آلمان است .

یکی دیگر از مشکلات پناهجویان در دوره انتظار پناهندگی در آلمان وضعیت سخت زندگی در کمپ های پناهندگی است . زندگی در اتاقک ها با شرایط بهداشتی و رفاهی نامناسب که عمدتا با فاصله زیاد از شهرها قرار دارند روزگار سختی را برای پناهندگان فراهم می کند.

از این موارد که بگذریم، احساس غربت و دوری از خانواده از دیگر فشارهای روحی دوران پناهندگی در آلمان است.

پناهندگی در آلمان

پناهندگی در آلمان از نوع پناهندگی سیاسی

بیشترین پناهندگانی که به خاک آلمان می رسند به ترتیب از کشور های سوریه، افغانستان، عراق،

اما شانس پذیرش برای اخذ پناهندگی آلمان یکسان نیست ، تقریبا تمامی سوری ها موفق به گرفتن پناهندگی سیاسی شده اند .

در خصوص پناهندگان افغانی 21 درصد  و پناهندگان عراقی 9 درصد از درخواست های پناهندگی شان رد شده است و استدلال آلمان ها بر این واقعیت استوار است که در این کشورها مناطق امن نیز وجود دارد.

مدت زمان انتظار دریافت پناهندگی سیاسی آلمان

به طور میانگین هشت ماه پس از ارائه تقاضای پناهندگی در آلمان ، نتایج اعلام می گردد البته با توجه به ملیت های مختلف این مدت متفاوت است.

جالب است بدانید تقاضای پناهندگی کسانی که از کشورهای امن می آیند بسیار سریعتر بررسی شده و نتایج اعلام می شود ،  در واقع دولت آلمان با تعیین تکلیف سریع این پرونده ها ، مدت زمان بیشتری برای بررسی دقیق مهاجران سوری فراهم می کند.

پناهندگی آلمان

شرایط زندگی در زمان انتظار

تمامی متقاضیان پناهندگی چندین ماهی در شهرک های مسکونی مشترک که معمولاً دور از شهرهای بزرگ است، سپری می‌کنند.

زندگی در این مجموعه ها رایگان است.

پناهجویان حق کار ندارند و خدمات پزشکی برایشان در نظر گرفته شده است و البته مبلغی هم برای هزینه های اولیه زندگی برایشان در نظر می گیرند.

پناهندگی آلمان

پس از دریافت پناهندگی سیاسی

پس از دریافت پناهندگی سیاسی این افراد از نظر فرصت کاریابی در آلمان و اشتغال و برخورداری از خدمات اجتماعی با شهروندان آلمانی حق برابر خواهند داشت. آنها می‌توانند برای کسب فرصت‌های شغلی اپلای کنند و در زمان بیکاری مثل آلمانی‌ها بیمه بیکاری دریافت خواهند کرد. درعین حال به طورکامل ازخدمات پزشکی عمومی برخوردار خواهند شد. 

اما زندگی جدید آنها در آلمان هنوز کاملاً تثبیت نخواهد شد. تمام موارد پس از هر چند سال مجدداً بررسی خواهد شد و حق پناهندگی سیاسی، اگر شرایط در کشور آنها تغییر محسوسی کرده باشد ممکن است لغو شود. 

افرادی که درخواست آنها مبنی بر پناهندگی در آلمان  رد شود حق درخواست تجدید نظر را دارند و اگر در مرحله فرجام نیز تقاضای آنها رد شود باید آلمان را ترک کنند. 

برای اطلاعات بیشتر به این سایت و یا این سایت مراجعه کنید