آیا برای مدتی در خارج از کشور زندگی کرده اید؟ آیا تصمیم به بازگشت به آلمان را دارید؟ چه به دلیل شخصی بخواهید به آلمان بیایید چه به دلیل حرفه ای، آلمان مشتاقانه در انتظار شما است و از کارشناسان حرفه ای با فرصت های شغلی خوب و اقتصادی در حال شکوفایی استقبال می کند. ما شما را گام به گام برای آمادگی بازگشت به آلمان راهنمایی می کنیم.

بازگشت به آلمان

اطلاعات کلی

اگر شما یک کارشناس حرفه ای هستید و می خواهید بعد از مدت زمانی طولانی اقامت در خارج از کشور به آلمان بازگردید؛ شانس شما برای بالا رفتن از پله های ترقی بالا است. اگر شما به شغلی در خارج از کشور منتقل شده باشید؛ شرکت شما احتمالا شما را به یک آژانس جا به جایی هدایت می کند که به شما تمام اطلاعات لازم را ارائه می دهد و مسئولیت این کار مهم را به عهده می گیرد. به هر حال اگر می خواهید این کار را با برنامه ریزی خودتان انجام دهید؛ باید به چند نکته توجه نمایید. راهنمای ما در بخش کار در آلمان به بیشتر سوال های مهم شما درباره ی مسائلی مانند چگونی اقدام به درخواست شغل جدید، تامین اجتماعی و نظام مالیاتی آلمان پاسخ می دهد. برای کسب اطلاعات درباره ی آوردن خانواده تان به آلمان، مدارس، مهد کودک یا جستجوی آپارتمان لطفا به راهنمای ما در بخش زندگی در آلمان و آموزش و یادگیری مراجعه نمایید.

بیمه ی درمانی و مراقبت از معلولیتبازگشت به آلمان

در سال 2009 آلمان، خرید بیمه ی درمانی قانونی یا خصوصی را برای همه ی افرادی که در آلمان زندگی می کنند؛ اجباری اعلام کرد. بنابراین فراموش نکنید که به محض ورود به آلمان خود و خانواده تان را تحت پوشش خدمات درمانی قرار دهید. این که شما واجد شرایط بیمه ی درمانی قانونی یا خصوصی هستید یا این که بتوانید از بین این دو یکی را انتخاب کنید؛ به بیمه ای که قبل از ترک المان دریافت می کردید، مدت زمان اقامت در خارج از کشور و شغل شما در آلمان بستگی دارد. اگر شما از یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا، کشوری در منطقه ی اقتصادی اروپا یا سوییس به آلمان باز می گردید باید از ارائه کننده ی خدمات بیمه بخواهید شما را مشمول فرم E 104 قرار دهد که به عنوان گواهی بیمه برای زمانی است که تحت پوشش نظام بیمه ی درمانی کشور خارجی بوده اید. این موضوع تضمین می کند که شما می توانید به محض بازگشت از پوشش کامل بیمه برخوردار شوید.

این نکته را به خاطر داشته باشید: تمرکز شما باید روی خدمت دهنده ی بیمه ی درمانی باشد که قبل از ترک آلمان تحت پوشش آن بوده اید. از آن ها درباره ی انتخاب طرح های بیمه بعد از بازگشت به آلمان بپرسید.

تامین اجتماعی

بازگشت به آلمان

اگر شغل شما در آلمان شامل خدمات تامین اجتماعی می شود، کارفرمای شما موظف است که شما را در خدمات تامین اجتماعی قانونی ( بیمه ی بی کاری، بازنشستگی، درمان، مراقبت معلولیت و حوادث) ثبت نام کند. بخش منابع انسانی شرکت شما باید این کار به طور خودکار انجام دهد. بعد از شروع به کار، شما و خانواده تان در شرکت بیمه ی درمانی آلمان ثبت نام می شوید.

 

این نکته را به خاطر داشته باشید: در اولین قبض حقوق شما میزان پرداخت شما و کارفرمای شما به خدمات تامین اجتماعی ذکر شده است. به این وسیله می توانید مطمئن شوید که کارفرما شما را در تامین اجتماعی ثبت نام کرده است.

 

 

بی کاریبازگشت به آلمان

اگر هنوز شغلی پیدا نکرده اید در آژانس استخدام محلی ثبت نام کنید.

اگر نتوانید بلافاصله بعد از ورود به آلمان کار پیدا کنید؛ می توانید واجد شرایط دریافت مزایای بی کاری باشید. باید شخصا برای ثبت نام در آژانس استخدام محلی اقدام نمایید. اگر مقیم آلمان نیستید؛ به اعلام پایان کار از سه ماه قبل، به آژانس نیاز ندارید. با این حال، این مورد برای کسانی که به خارج از کشور مهاجرت کرده یا در خارج از کشور زندگی می کنند؛ هنگامی که در آلمان زندگی کنند، تمدید نمی شود. در این موارد، می توانید از طریق تماس تلفنی با آژانس ، به صورت کتبی یا آنلاین اطلاع رسانی نمایید و یا می توانید بلافاصله پس از بازگشت به آلمان ثبت نام کنید.

  • اگر می خواهید نام خود را به عنوان شخص بی کار ثبت کنید؛ می توانید با این شماره (به صورت رایگان) تماس بگیرید: 0049- 911 1203 1010
  • یا از این لینک استفاده نمایید.
  • برای اطلاعات بیشتر در مورد ثبت بی کاری لطفا به سایت آژانس مرکزی استخدام مراجعه نمایید.

 

 

اثبات حق دریافت مزایای بیمه بیکاری بعد از بازگشت به آلمان

 

بازگشت به آلمان

 

اگر قبلا تحت پوشش طرح بیمه ی بی کاری در اتحادیه ی اروپا، منطقه ی اقتصادی اروپا یا سوییس بوده اید؛ می توانید آن را به آلمان انتقال دهید. شما باید از آژانس کاریابی معتبر در کشوری که اکنون در آن زندگی می کنید فرم PD U2 را درخواست نمایید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت انتقال مزایای سایر کشورها، با آژانس کاریابی محلی خود تماس بگیرید.

حقوق بی کاری

به عنوان یک قانون، افراد بی کار در آلمان در صورتی مورد پشتیبانی مالی قرار می گیرند که قبل از ثبت نام خود به عنوان بی کار و درخواست حقوق بی کاری، در شغل قبلی خود شامل خدمات تامین اجتماعی می شده اند. به همین علت بیشتر کسانی که به آلمان بازمی گردند واجد شرایط دریافت حقوق بی کاری نیستند. البته اگر قبلا شغلی داشته اید که شامل خدمات تامین اجتماعی می شده و بعد از آمادگی برای بازگشت به آلمان آن شغل را از دست داده اید و بی کار هستید و زمانی در کشورهای اتحادیه ی اروپا، کشورهای منطقه ی اقتصادی اروپا و سوییس کار کرده اید؛ این موارد بر دریافت حقوق بی کاری در آلمان موثر هستند. این در صورتی است که بتوانید؛  مدارک اشتغال را برای این دوره ها را ارائه کنید. قوانین برای کشورهای مختلف تفاوت های زیادی دارد. به همین دلیل شما باید برای اطلاع درباره ی اثبات سابقه ی کار و مدارکی که نیاز دارید؛ به سایت EURES مراجعه کنید و با یک مشاور محلی EURES قرار ملاقاتی ترتیب دهید. برای دریافت خلاصه ی قانون های ملیتی مختلف به  بخش حقوق کشورها در سایت کمیسیون اروپا مراجعه نمایید. همچنین می توانید اطلاعات بیشتر را در دفترچه ی مزایای بی کاری و استخدام خارجی مطالعه نمایید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قابلیت انتقال مزایای سایر کشورها، با آژانس کاریابی محلی خود تماس بگیرید.

بیمه ی بازنشستگی

شما می توانید حقوق بازنشستگی که در کشور دیگر شامل آن شده اید به آلمان انتقال دهید. البته فقط در صورتی که آن کشور از کشورهای اتحادیه ی اروپا، منطقه ی اقتصادی اروپا و سوییس باشد و باید حداقل یک سال در آن کشور کار کرده باشید. شما باید فرم PD U1 را به عنوان مدرک بیمه ارائه دهید. برای انجام ثبت در آژانس های خارجی که می توانند فرم PD U1 را صادر کنند، اینجا کلیک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حقوق بازنشستگی و اجزای مختلف آن، اینجا کلیک کنید. اگر شک دارید؛ برای مشاوره، با بیمه ی بازنشستگی آلمان تماس بگیرید.

این نکته را به خاطر داشته باشید:  بهتر است، همه ی گواهینامه ها و مدارک را به منظور اثبات استخدام خود جمع آوری نمایید.

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *