آیا من به ویزای کار در آلمان و اجازه ی اقامت نیاز دارم؟ چه شرایطی برای من اعمال می شود؟ این اولین سوالی است که افراد از خود می پرسند.
به طور خلاصه، قوانین ویزای کار در آلمان بستگی به مهارت ها و همچنین به کشوری دارد که شما از آن به آلمان می آیید. در اینجا به شرح بخش های اصلی می پردازیم.

 

شهروندان اتحادیه ی اروپا، ایسلند، لیختنشتاین، نروژ و سوییس

ویزای کار در آلمان

به عنوان شهروند اتحادیه ی اروپا با داشتن حق آزادی نقل مکان، شما امکان دسترسی نامحدودی به بازار کار آلمان دارید. همچنین نیازی به اجازه ی اقامت برای ورود و یا ویزای کار در آلمان ندارید. چنین قانونی در مورد شهروندان ایسلند، لیختنشتاین، نروژ و سوییس نیز صدق می کند. تنها چیزی که نیاز دارید یک گذرنامه ی معتبر، یا کارت هویت است. در واقع وقتی که به آلمان نقل مکان می کنید؛ باید آدرس جدید خود را در اداره ی اقامت محلی(Einwohnermeldeamt)  ثبت کنید. تا دو هفته بعد از نقل مکان به آلمان، فرصت دارید این کار را انجام بدهید.

 

شهروندان سایر کشورها

ویزای کار در آلمان

به عنوان یک شهروند خارج از اتحادیه ی اروپا، شما معمولا ویزایی دریافت می کنید که به شما حق ورود به آلمان را می دهد، این ویزا بعدا می تواند به اجازه ی اقامت تغییر پیدا کند. شهروندان کشورهای استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، جمهموری کره، نیوزیلند، یا امریکا که می توانند بدون ویزای کار در آلمان وارد شوند؛ باید به درخواست اجازه ی اقامت برای کار، قبل از استخدام اقدام کنند. تنها شهروندان کشورهای مذکور می توانند بعد از وارد شدن به آلمان، از طریق دفتر قانونی اتباع خارجی درخواست اجازه ی اقامت بنمایند.

در اجازه ی اقامت شما مطالبی نظیر چگونگی و نوع استخدام مجاز تعیین شده است. از سال 2016، دسترسی شهروندان آلبانی، بوسنی و هرزگوین، کوزوو، ماسدونیا (مقدونیه)، مونتنگرو و صربستان به بازار کار آلمان تسهیل شده است. اطلاعات را به زبان آلمانی در اینجا دنبال کنید.

بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت  در 57 کشور دنیا، کمبود کارشناسان بهداشت وجود دارد. کارشناسان بهداشت این کشورها می توانند بدون هیچ گونه کمک از جانب ارگان استخدامی یا خدمات کاریابی خصوصی در آلمان استخدام شوند.

برای آگاهی بیشتر در مورد شرایط دریافت اجازه ی اقامت و یا ویزای کار در آلمان روی قسمت ویزا کلیک کنید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *