شما تصمیم گرفته اید که به جستجوی کار در آلمان بپردازید. ما می توانیم راه های مختلف برای پیدا کردن کارفرمای مناسب در آلمان را به شما نشان دهیم. برای شروع بهتر است؛ تحقیق اولیه را از اینترنت شروع کنید. می توانید این کار را از طریق نمایشگاه های کار در آلمان یا در کشور خودتان انجام بدهید.

ویدیوی شرح کار در آلمان

 

آیا در آلمان به دنبال کار هستید؟ ویدیوی ما مراحل اصلی را شرح می دهد و نکات جامعی را از مرحله ی آمادگی تا مصاحبه ی کاری در اختیار شما قرار می دهد.

کاریابی در اینترنت

جستجوی کار در آلمانچه در کشور خود باشید و چه در آلمان بهترین راه برای پیدا کردن کار اینترنت است. برای جستجوی فرصت های شغلی در آلمان صفحه های اینترنت زیر را دنبال کنید:

آژانس کاریابی مرکزی: این بزرگترین سایت رسمی متعلق به آژانس کاریابی مرکزی (BA) است. در سایت BA می توانید به جستجوی هدفمند برای فرصت های شغلی اقدام نمایید. موتور جستجو امکان جستجو به زبان آلمانی، انگلیسی و فرانسه را برای شما فراهم می کند. البته، اکنون بیشتر پیشنهادهای شغلی به زبان آلمانی است.

آیا سوالی درباره ی جستجوی شغل یا کار در آلمان دارید؟  کارشناسان مرکز پشتیبانی مهاجرت (VWC) خدمات بین المللی و تخصصیZAV، بخشی از  آژانس کاریابی مرکزی (BA)  شما را به زبان آلمانی یا انگلیسی راهنمایی می کنند.

EURES: آژانس کاریابی مرکزی نیز عضو شبکه ی EURES آژانس های کاریابی اروپا است. EURES با ارائه ی مشاوره و خدمات کاریابی، روند کاریابی کارجویان را تسریع می کند. EURES امکان های شغلی و برنامه های حمایت مالی جالبی را پیشنهاد می کند. با مراجعه به مشاوران EURES در کشورهای مربوطه می توانید اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

 

سایت اینترنتی EURES

جستجوی کار در آلمانموقعیت های کاری در کشور آلمان و 31 کشور اروپایی، اطلاعات درباره ی زندگی و کار در کشورهای مختلف و اطلاعات تماس مشاوران EURES  را در اختیار شما می گذارد. این سایت 26 زبان را پوشش می دهد. به علاوه، هر سال EURES در نمایشگاه کار که آن را “روزهای کار اروپا” نامیده است؛ در تعداد زیادی از کشورهای اروپایی، موقعیت های شغلی در کشور آلمان را عرضه می کند. می توانید تاریخ این روزها را از مشاوران کشورهای مربوط بپرسید یا از طریق مشاوره با سایت EURES یا صفحه های فیس بوک از آن ها اطلاع پیدا کنید.

سایت های کاریابی: بسیاری از شرکت های آلمانی موقعیت های شغلی را به طور جداگانه نیز در اینترنت منتشر می کنند. نگاهی به سایت های کاریابی مشهور (کلمه ی  کلید ی آلمانی: jobportal) و سایت های شبکه های اجتماعی بیاندازید. در غیر این صورت به شرکت های جستجو در آلمان مراجعه کنید که گمان می کنید موقعیت شغلی در ردیف کاری شما در آن وجود دارد. بیشتر این شرکت ها به پیشنهاد موقعیت های شغلی سایت خودشان می پردازند. بخش های شغلی معمولا “Stellenangebote”, “Karriere” و “Vakanzen”( حرفه، موقعیت شغلی خالی) نامیده می شوند.

 

کاریابی در آلمان

جستجوی کار در آلمانآیا وارد آلمان شده اید؟ در این صورت به غیر از اینترنت راه های دیگری برای پیدا کردن کار در آلمان دارید.

روزنامه ها: بیشتر روزنامه های آلمان آگهی های استخدام را در نسخه های آخر هفته چاپ می کنند. شاید در آنجا کاری پیدا کنید.

آژانس های کاریابی محلی: می توانید به یک آژانس کاریابی محلی مراجعه کنید. شعبه های آژانس کاریابی مرکزی (BA) تقریبا در بیشتر شهرهای آلمان مستقر هستند. هدف آن ها کمک به افراد جویای کار است و خدمات آن ها رایگان است.

آگهی شخصی: انتشار یک آگهی در مورد مهارت های شغلی تان در اینترنت یا روزنامه برداشتن یک قدم مثبت در جستجوی کار است. همین طور شما می توانید به طور رایگان پروفایلی در مورد مهارت ها و تجربیات حرفه ای خود بر روی سایت آژانس کاریابی مرکزی و شبکه های کسب و کار اینترنتی قرار دهید. در پروفایل حرفه ای خود مهم ترین اطلاعات را به طور خلاصه بیان کنید. موقعیت شغلی که به دنبال آن هستید؛ فعالیت هایتان، مهارت ها و نقاط قوت حرفه ای و جایی که دوست دارید در آن کار کنید. شرکت های علاقه مند یا آژانس های تامین نیروی کار به آگهی شما پاسخ خواهند داد. البته، تجربه نشان داده است که اقدام به درخواست کار از طریق آگهی موقعیت های شغلی شرکت ها موثرتر است.

نمایشگاه های کار: از طریق نمایشگاه ها و گردهمایی های شغلی می توانید به طور مستقیم با شرکت هایی که موقعیت های شغلی عرضه می کنند؛ ارتباط برقرار کنید. امتیاز این کار در این است که شما از طریق صحبت کردن به طور مستقیم می توانید تاثیر مثبتی بر دیدگاه آن ها بگذارید.

بهترین گزینه این است که شما از قبل بدانید کدام شرکت ها در این نمایشگاه ها شرکت می کنند. به این ترتیب می توانید شرکت های مربوط به زمینه ی کاری خود را پیدا کنید. قبل از این که به این گونه مکان ها بروید چند فرم تقاضای کار تهیه کنید تا بتوانید آن ها را در اختیار شرکت ها قرار دهید. موضوع مهم این است که شما کارت شغلی فردی که با او صحبت کرده اید را درخواست کنید یا نام او را بپرسید. در این صورت هنگامی که برای مصاحبه دعوت شدید می توانید نام آن شخص و صحبت هایتان با او را به کارفرما یادآور شوید. سایت کارشناسان حرفه ای پیشگام  اطلاعاتی در زمینه ی نمایشگاه های کار در شهرهای مختلف آلمان در اختیار شما قرار دهند.

نمایشگاه ها کار EURES: نمایشگاه “روزهای کار اروپا” همه ساله در کشورهایی برگزار می شود؛ که عضوی از شبکه ی EURES هستند. خدمات بین المللی و تخصصیZAV معمولا با عرضه ی پیشنهادهای استخدام بازار کار آلمان، در این نمایشگاه شرکت می کند. گاهی اوقات کارفرمایان آلمانی از ZAV برای تماس مستقیم با کارمندان احتمالی مانند شما استفاده می کنند.

آژانس های تامین نیروی کار: راه دیگر این است که از خدمات خصوصی آژانس های تامین نیروی کار کمک بگیرید. البته، آن ها برای ارائه ی خدمات به کارجویان می توانند تا مبلغ 2000 یورو دستمزد درخواست کنند.

آشنایان: دوستان و خانواده می توانند شما را در زندگی حمایت کنند. با دوستان خود درباره ی علاقه ی خود برای کار در آلمان صحبت کنید. احتمالا یکی از آن ها می تواند به شما کمک کند.

 منبع

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *