زندگی و کار پژوهش در آلمان که مهد موسسات مشهور و شرکت های نوآور است، دارای تنوع زیادی می باشد و از ورود پژوهشگران سراسر دنیا استقبال می کند. کارشناسان حرفه ای بین الملی با کمک تجربیات و دامنه ی دانش خود، کاری بیش از به اشتراک گذاری دانش و غنی سازی تحقیقات انجام می دهند. این جوامع همچنین می توانند به شما در زندگی در کشور جدیدتان کمک کنند و به ارائه ی راهنمایی برای زندگی روزمره ی شما بپردازند چه این راهنمایی مربوط به پیدا کردن یک دوره ی آموزشی زبان باشد و چه پیدا کردن یک کودکستان برای فرزند شما.

 

زندگی و کار پژوهش در آلمان

تعداد پژوهشگرانی که در آلمان زندگی و کار می کنند چند نفر است؟

داشتن شاخص بین المللی از معیارهای اصلی است که پژوهشگران هنگام انتخاب محل کار در نظر می گیرند. آلمان نه تنها از نظر علم و پژوهش، دارای تنوع است؛ بلکه گروه های پژوهشی آن نیز بین المللی هستند.

در حال جاضر نزدیک به 10 درصد ( حدود 80000 نفر ) از پژوهشگران در آلمان خارجی هستند. پنج و نیم درصد از آن ها از اهل کشورهای دیگر اتحادیه ی اروپا هستند در حالی که 4 درصد از آن ها اهل کشورهای غیر اروپایی هستند.

استان های جنوبی آلمان برای پژوهشگران بین المللی جذاب هستند. چهل درصد از آن ها در باواریا و بادن ورتمبرگ زندگی و کار می کنند. اگر بخواهیم نگاهی به توزیع این پژوهشگران در دانشگاه ها داشته باشیم. بیشترین سهم کارکنان دانشمند بین المللی در زارلند دیده می شود که پانزده و پنج دهم درصد است.

پژوهشگران بین المللی بیشتر در رشته های ریاضی و فن آوری اطلاعات کار پژوهش می کنند ( 11.2 درصد). در حالی که دانشمندان اتحادیه ی اروپا در بخش های مهندسی یا بخش های مربوط به کسب و کار در آلمان فعالیت می نمایند. حدود هشتاد درصد پژوهشگران از کشورهای غیر اروپایی، در زمینه ی علوم زیستی کار پژوهش انجام می دهند.

 

کار پژوهش در دانشگاه های آلمان

زندگی و کار پژوهش در آلمان

دانشگاه ها بیشترین میزان استخدام پژوهشگر خارجی را به خود اختصاص داده است. در سال 2012، تعداد دانشمندان غیرآلمانی که در دانشگاه های آلمانی کار می کردند به 35345 نفر رسید. بیشتر آن ها (84 درصد) در دانشگاه های معمولی کار می کنند. تعداد کمتری (9 درصد) نیز در دانشگاه های علوم کاربردی فعالیت می نمایند. دانشگاه های فرانکفورت ان در اودر، کنستانس و کلاوستال بخش وسیعی از دانشمندان بین المللی را در خود جای داده اند. دانشگاه رویتلینگن از میان دانشگاه های علوم کاربردی نیز از این لحاظ در صدر قرار دارد. بیشتر دانشمندان اهل اروپای غربی هستند، اما بسیاری از آن ها نیز اهل کشورهای اروپای شرقی و آسیا هستند. از میان کشورها ایتالیا بیشترین تعداد دانشمند در آلمان را دارا است. مقام های بعدی متعلق به چین، اتریش و روسیه هستند. 65 درصد از مدرسان دانشگاه های بین المللی از اروپای غربی و بسیاری اهل کشورهای اتریش و سوییس هستند.

در دانشگاه های آلمان بیشترین میزان پژوهش در رشته های ریاضی، علوم زیستی و مهندسی و به ندرت حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی انجام می شود. شمار پژوهشگران خارجی در این حوزه ها بین سال های 2005 تا 2012 دو برابر شده است.

 

 

دیدگاه دانشمندان بین المللی نسبت به آلمان به عنوان محلی برای کار چگونه است؟

 

زندگی و کار پژوهش در آلمان

بیشتر دانشمندان بین المللی چشم انداز تحقیقات در آلمان را مثبت ارزیابی می کنند. در سال 2011 بنیاد الکساندر ون هومبولت مطالعه ای روی دانشمندان بین المللی آلمان انجام داد تا از دیدگاه آن ها آگاه شود. بر طبق نتایج، نود درصد از پاسخگویان کیفیت کار پژوهش را از نظر علمی “خیلی خوب” و “خوب” رتبه بندی کردند. آن ها محیط کار در آلمان، محل سکونت و امکانات در آلمان را “خوب” و “خیلی خوب” ارزیابی کردند.

آنچه که کارکنان دانشمند خارجی آن را تحسین می کنند؛ استقلال، آزادی برنامه ریزی زمانی و از همه مهم تر کار با دیگران است و مورد قابل توجه این است که بیشتر پاسخگویان اظهار داشتند که ملیت بین المللی آن ها اثر مثبتی بر کار علمی آن ها در آلمان دارد.

به عنوان یک پژوهشگر در آلمان احساس راحتی می کنم

آیس، ترکیه

 

منبع

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *